Margó

Megoldás

Túlbonyolított életünkben bárminek örülni tudunk, ami könnyebbséggel kecsegtet. A digitális előtaggal kezdődő ígéretek pedig ilyen csábítók.

Vannak jó dolgai és vannak hamis könnyűségei. Mint az online bankolásnak. Praktikus könnyebbség, amire nem lenne szükség, ha nem lennénk belekényszerülve a pénzintézetek hálójába. Mert ez az iga ma már megkerülhetetlen, folyószámla nélkül szinte semmire sem vagyunk jók. Ha valaki töltött már időt ebből a kényszerűségből kifolyólag bankfiókban, az nagyra tudja értékelni az online bankolást. Még akkor is, ha nélküle szebb volna az élet.

A digitális kényelem új eszközöket és képességeket követel az egyéntől. Hiányuk kirekeszt az előnyökből. Rendszerint pont azokat zárja ki a vizionált könnyűségből, akikre a túlbonyolított élet nagyobb súllyal nehezedik.

Ezért érthető az aggály a Digitális Állampolgárság státuszának felmerülése kapcsán. Könnyen értelmezhető úgy, hogy az a szerv, jelesül az állam, melynek az esélyek kiegyenlítése lenne a feladata, a vele való (könnyebb) érintkezéstől elszeparálja azokat, akik távolabb vannak a digitális életformától. Teszi ezt annak ellenére, hogy a program célja éppen az, hogy leegyszerűsítse az állampolgárok és az állam különböző szervei közötti kommunikációt. Az ígért könnyebbség előnyeiből viszont azok lesznek kizárva, akik koruk, egészségi állapotuk, társadalmi helyzetük miatt jobban rá vannak szorulva az állammal való kapcsolatra, de nincsenek birtokában a digitális megoldásoknak. Természetesen üdvözlendő a könnyebb lehetőség biztosítása, de kíváncsian várom, miként kompenzálják az elsődleges (értsd digitális) és másodlagos (nem digitális) polgárok közötti különbségtételt.

Számomra az is kérdéses, a jószándékot nem elvitatva, hogy az emberek beteges kapcsolatát a telefonjukkal miért kell az államnak is ezzel a programmal erősítenie?
Gyakorta érzem úgy, hogy a digitális, online világ nagyon távol van Isten szándékától. Az összekötés helyett szétválaszt, kirekeszt, hamis valóságot, hamis biztonságérzetet ad. A digitális jólét – miként az offline jólét is – elidegenít a valóságtól, a jól léttől. Azoktól az emberi kapcsolatoktól távolít el, amelyekben az Istennel, az Ő Lelkével való kapcsolatunk gyümölcsei lesznek valósággá.
A digitalizáció egyszerűbbé teheti életünket, sok mindenre nyújt megoldást. De ne feledjük nyitva hagyni a valóság kapuját. Krisztus azon keresztül fog keresni bennünket, hogy az egyetlen igaz megoldást kínálja életünkre.

A szerző

Írások

A folyvást változó közegben a mulandó dolgok közt megtalálni az örökölt örökérvényűt és le nem venni róla a szemünket. Az ideológiák kusza terén ebben az avítt konzervativizmusban radikalizálódik lázadó lényem.