Megéled

Az vagy, amit megeszel!?

Érdekes belegondolni, hogy tényleg azok vagyunk-e, amit megeszünk, ahogy a jól ismert szlogen mondja. Nem szeretném lebutítani a felvetést húsevők és vegetáriánusok vetélkedésére, miszerint az egyik oldal akkor marhává, disznóvá, libává esetleg csirkévé válik, míg a másik meg tökké, padlizsánná vagy akár valamilyen gazzá. Az azért elárul valamit, hogy az ember fogazata és belső szervei a vegyes táplálkozásra lettek teremtve. Miközben ezen tűnődünk, érdemes a szellemi táplálkozás folyamatait is górcső alá venni, hogy hova is jutottunk ezen a téren. Anno, a régi világban a televízióban műveltségi vetélkedők, kvízek váltogatták egymást, mint például a „Lehet egy kérdéssel több?” vagy a „Játék a betűkkel” és a felejthetetlen „Kapcsoltam”. Ezek a vetélkedők olyannyira közkedveltek voltak, hogy az egész ország nézte ezeket estéről estére. Sőt még kabarék tárgyát is képezték ezek a műsorok, egyes mondataik pedig szállóigévé váltak pl.: „Gyurikám igyál vizet!” (Rózsa György: Kapcsoltam) „Sajnos nem nyert, de azért adok egy hangszórót.” (Egri János: Lehet egy kérdéssel több).

Mára már elmúlt ez a világ, és a szellemi kihívások helyét inkább a gyomor feltöltésére irányuló kísérletek foglalták el a képernyőn is. Az elbutított tömeg ugyanis nem igényli a szellemi kihívásokat, és inkább a mindenki által felfogható kínálatra törekszik a média is, hiszen egy pörköltről az analfabéta és a professzor is tud véleményt mondani. Legfeljebb csak annyi a különbség a két vélemény között, hogy az egyik kicsit talán cizelláltabb. Mostanság a szakácsok és a fakanálvirtuózok lettek a sztárok, akik azt üzenik a háziasszonyoknak, hogy nagyon egyszerűen és gyorsan lehet főzni fantasztikus étkeket. Az persze elsikkad, hogy ehhez milyen felkészülés kell, hiszen a séfek X+1-szer lefőzték már az adott ételeket, hogy jól sikerüljenek, és nem mellesleg van mögöttük minimum 20 év gyakorlat is. És persze a konyha is tökéletesen fel van szerelve alapanyag tekintetében mindenféle földi jóval és gépek garmadával is.

De érdemes egy kis kitérőt tenni az élelmiszer alapanyagok minősége felé is. Megnéztem a fontosabb gabonafélék termésátlagainak az alakulását. Az 1921-es évben búza: 1.230kg/hektár, kukorica: 920 kg/hektár, árpa: 970 kg/hektár, rozs:1.080 kg/hektár volt az átlagtermés. A 2018-as adatok szerint búza: 5.120kg/hektár, kukorica: 8.490 kg/hektár, árpa: 4.690 kg/hektár, rozs:3.370 kg/hektár átlagtermést takarítottak be. Lehet megpróbálni megmagyarázni ezt hatalmas a növekedést a növények nemesítésével, kemikáliák használatával és a többi, az agráriumban végbemenő innovációval. A közel 100 év alatt tonnákban mérhető hozamnövekedés azonban sajnos a minőség visszaesésével jár. Ha józan paraszti ésszel belegondolunk abba, hogy amennyiben egy növény normál állapotában 2 db termést tud felnevelni, miközben egy másik hasonló meg akár 10 db-ot is, és a két növény gyökérzetének ugyanolyan felszívó képessége, akkor az utóbbi esetben drasztikusan csökken a termés beltartalmi értéke. Mindenki találkozott már a szinte megszólaló februári eperrel, vagy a sublerral (tolómérő) mérhető egyforma paradicsomokkal, amelyek csak a szemeket gyönyörködtetik, de az ízük közelebb van a csapvízéhez, mint az igazi eperéhez vagy paradicsoméhoz. Nem csoda ezek után, hogy nehéz ezekből a silány alapanyagokból jót és főleg egészséges ételt készíteni, mert nem sok mindenre jók. De „ügyesen” megoldották a vegyészek, hogy a mindenféle adalékok, színezők, tömegnövelők, tartósítók és ízfokozók alkalmazásával a legsilányabb termékeket is megvegyék és jóízűen fogyasszák el az emberek. Sajnos az ember érzékszervei sokkal jobban visszafejlődtek, mint az állatoké, nem tudjuk megérezni, megkülönböztetni az ételek tekintetében, hogy mi a jó a testünknek és mi a rossz, ezért bármit le lehet nyomni a torkunkon reklámok és fizetett tudományos szakértők segítségével. Manapság egyre inkább meggondolandó, hogy milyen táplálékot veszünk magunkhoz, mert a mérgeket is rendre szépen be tudják csomagolni.

A testi táplálkozás az életben maradás elengedhetetlen feltétele, de ugyan ilyen súllyal esik a latba a lélek táplálása is. Sőt szerintem talán még fontosabb is, mert a szó szoros és átvitt értelmében is igaz, hogy a legjobb ízű falattól is meg tudunk undorodni, ha kiderül róla, hogy mit okoz, és akkor az inkább kívánkozik kifelé a szánkból, mint lefelé a gyomrunkba. Ahogyan a testi táplálékot is nagyon meg kell válogatni, úgy a lelkit is, mert az egyoldalúság torzulásokat fog eredményezni. Ebben az esetben is igaz, hogy érdemes vegyesen táplálkozni. Mert aki mindig csak az egyik oldal véleményére hallgat pl. a híradások esetén, az torzítottan fogja látni a világ menetét. Olyan féloldalas lesz, mint a fenyőfaárusnál kapható utolsó, megmaradt fa szenteste délelőttjén, amit fel lehet ugyan szépen díszíteni, de csakis a sarokban lehet felállítani. Lehet, hogy másnak elsőre nem is annyira szembetűnő a hiányossága, de amikor mi ránézünk, bizony lebiggyed a szánk széle tőle.

Nem is gondolunk bele, hogy milyen nagy és felelősségteljes dolog az Istentől kapott szabad akarat, hogy választhatunk, ill. választanunk kell folyamatosan a jó és a rossz között. Persze van olyan is bőven, amikor a rossz és még rosszabb van előttünk lehetőségként. De dönteni mindig is kell. Lehet hitünk alapján, vagy akár politikai meggyőződésünk szerint döntést hozni, de befolyásolhat bennünket a neveltetésünkből fakadó értékrend vagy a hagyományok. Vannak, akiknek ez utóbbiak a döntőek. Egyrészt érthető ez a ragaszkodás a biztoshoz, a megszokotthoz, mert erős jellemet kíván, hogy az ember ellen tudjon állni a kísértések sokféle fajtájának. De például a politikában érdemes a jobboldali sajtó mellett a baloldalit is elolvasni, mert engedtessék meg az embernek, hogy maga alakítsa ki a saját véleményét, és ne más mondja meg neki, hogy mit is gondolhat.

Ahogy a rossz élelmiszer megfertőzi, tönkre is teheti a testet, úgy a téves, rossz gondolatok, hibás meggyőződések is megbetegíthetik, sőt meg is ölhetik a lelket. Hogyan lehet jól választani ebből a kínálatdömpingből, amivel folyamatosan ostromolják a fogyasztókat? Meg kell vizsgálnunk, hogy kinek milyen érdeke fűződik ahhoz, hogy az ő termékét, eszméit, gondolatait vegyük magunkhoz. Sajnos a szép szavak és kegyes mondatok legtöbbször valamit el akarnak rejteni a szemünk elől. Becsomagolják a rosszat, a károsat, miközben egy jó adag reklámot, egyházi közegben pedig kegyes szavakat adnak hozzá ízfokozóként. A nagyokosok váltig állítják, hogy mindez értünk van és ingyen, felebaráti szeretetből cselekszenek, de valahol mindig kilóg előbb vagy utóbb a lóláb. Ilyenkor mindig az az érzésem támad, hogy már csak egy kis Sidolra lenne szüksége ezeknek az embereknek, hogy még jobban ki tudják fényesíteni a glóriájukat.

Azért is nagyon meg kell gondolni, hogy milyen táplálékot veszünk magunkhoz, mert előfordulhat, hogy csupán az eladó jár jól, mi meg betegségforrást kaptunk a pénzünkért. Ott vannak pl. az instant gyorsételek, melyeket csak meg kell melegíteni és már fogyaszthatóak is, vagy a gyorséttermek, melyek nagyon vonzó opciónak tűnnek sokaknak. Mert a ma embere állandóan siet, ezért minden azonnal kell. Ha erre van igény, akkor ezt ki is elégítik, persze jópénzért. De mi a helyzet szellemi táplálékok terén? Ott is van igény az azonnal fogyaszthatóra, az olyan „jelszavakra”, amiken nem kell gondolkodni, mert a végletekig le vannak egyszerűsítve, csupaszítva. És ha ezek még fülsimogatóan szépen is vannak szervírozva, akkor a gyarló hallgató megnyugszik, hogy kerek a világ, s benne ő úgy jó és tökéletes, ahogy van. Ezek a bombabiztos, támadhatatlan lózungok ugyanolyan jóleső melegséggel töltik el az erre vágyók szívét, mint amilyen üdvözült mosollyal eszik sokan a gyorséttermi hamburgereket sültkrumplival körítve.

Egy külön posztban megérné végignézni, hogy nem csak a testnek, hanem a léleknek is vannak enyhébb vagy súlyosabb táplálkozási zavarai. Sajnos a kóros elváltozások hatásai csak évek múlva jelentkeznek, amikor már emberileg lehetetlen visszafordítani a dolgokat. Radnóti írja az ember szellemi elkorcsosulásról: „míg balhitekben hitt s tajtékzott téveteg, befonták életét vad kényszerképzetek” (Töredék) Az évek során beidegződött káros táplálkozási gyakorlatot idővel sem a test, sem a lélek nem képes többé kompenzálni. Mivel a test és a lélek párban jár, az egyik sérülése kihat a másikra is. Nem véletlen, ha megnézzük Jézus gyógyításait a Bibliában, ő mindig a lelket és a testet együtt gyógyította, és többnyire a léleknél kezdte. pl. „Megbocsáttattak a te bűneid!” (Ez a lélek gyógyulását vonja maga után.) „Kelj fel, vedd az ágyad és járj!” (Ez a testnek szóló parancs testi gyógyuláshoz vezet). De azt is észre kell venni, hogy Jézus nem csupán ingyen vacsorára hívta meg az összesereglett sokaságot, hanem a lelküknek is minőségi eledelt adott tanításával. Nem véletlen igyekezett kortársai hamis, üres szólamait, törvénykezését helyretenni, példázataival is hozzásegíteni hallgatóit, hogy belássanak ők is a képmutatóan szépnek, bölcsnek és megcáfolhatatlannak tűnő farizeusi szavak mögé. Ő az ma is, aki az igazit, az éltetőt, a táplálót kínálja Igéje és Szentlelke által az ember számára.

A szerző

Írások

Mit is írjak magamról? Férj, apa, református... Ezek mind csak címkék és skatulyák. Hiszen minden ember "titok, idegenség, lidérces messze fény". Ha megtisztelsz és elolvasod az írásaimat, jobban megismersz általuk annál, mint amit most elmondhatok magamról. Előre is köszönöm a bizalmadat. Soli Deo Gloria.