Megéled

Szendvics

A történet az Egyesült Államokban esett meg, de történhetne bárhol. Egy dollármilliomos fiatal megéhezett. Úgynevezett Philly cheesesteak szendvicsre vágyott. Ennek ára 17 dollár (6500 Ft), és Philadelphia városában készítik. A fiatal azonban a texasi Houston városában, közúton nagyjából 2500 kilométer távolságra tartózkodott. Rendelt egy magánrepülőgépet, amely 12,2 millió forintnak megfelelő összegért, egyetlen feladatként leszállította az áhított pár szendvicset. A repülőgép, egy maximum 8 személyes közepes méretű jet, elég gyorsan teljesítette a távot. Egy szigetelő dobozban még melegen érkezett az áru. Azt mondanánk, hogy mi közünk hozzá. Pénze is van. Ő bolondsága. De sajnos a 14,36 tonna levegőbe bocsátott szén-dioxid a probléma. Meg az, hogy ezt holnap is meg akarja tenni.

Ki hatalmazta fel ezt a fazont vagy a légitársaságot, hogy az emberiség közös kincséből, a tiszta levegőből ennyit elfogyasszon és ennyire megterhelje üvegház hatású gázzal a légkört.

Összehasonlításképpen. Egy magyarországi 4 fős átlag család éves villamos energia fogyasztása kb. 4000 kWh, ez évi 1,4 tonna szén-dioxid kibocsátást von maga után.

De vannak gazdagabb emberek is. Bill Gates, a Microsoft cég alapítójának, tulajdonosának 50-60 milliárd dolláros vagyona szerénynek nevezhető. A Tesla tulajdonosa, vezetője, Elon Musk olyan 400 milliárd dollárral szerénykedhet. Vannak még tehetősebbek, ami a mese kategória, mert erről már álmodni se szokott az ember. Vannak családok, akiknek a vagyona a földi halandók számára átláthatatlan, sűrű szövevényű hálózatokban, alapítványokban van. Ezek nagyságrendje együttesen mintegy 300 trillió dollár vagyonnal. (1 trillió = 1000 milliárd).

Az ENSZ Gazdasági Fejlesztés Kutatásának Világintézet igazgatója mondja: „Ha a világ össznépességét egyetlen tíz főből álló csoportra csökkentenénk, a világ összvagyonát pedig 100 dollárra, akkor egy személy rendelkezne 99 dollárral és a fennmaradó kilenc egy dolláron osztozkodna.”

Azt mondják, a Föld népességének legvagyonosabb 1 százaléka rendkívül nagy mértékben felelős az emberiség szén-dioxid-kibocsátásáért. Az elkövetkező évtizedekben az emberiség csak nagyon kevés szén-dioxidot juttathat a légkörbe, ha szeretné elkerülni az éghajlati katasztrófát. Azonban, ha hirtelen mindenki annyit kezdene el kibocsátani, mint a Föld legvagyonosabb 1 százalékának tagjai, ezt a limitet kevesebb mint 5 hónap alatt elérnénk. Ha mindenki úgy bocsátana ki szén-dioxidot a közlekedése révén, mint a világ 50 leggazdagabb embere (magánrepülőgépek és jachtok), akkor a fennmaradó szén-dioxid-keret két nap alatt elfogyna. Elon Musk két magánrepülőgépéből származó éves szén-dioxid kibocsátása megegyezik egy átlagember 834 éves kibocsátásával.

Nem célom csodálkozni, meg hogy hű hó. Gondoljunk bele az univerzumba. A földön még a távolságot kilométerben, mérföldben mérjük. A szomszéd város 10 km, vagy 35 km. Nyíregyháza 400 km. Tőlünk Párizs 1400 km. Az említett Philadelphia és a texasi Houston kicsit kevesebb, mint 2500 km. A földön így mérjük, de ezek már távolságok. A galaxisunkban még lehet kilométerrel mérni. A nap olyan 150 millió km. De kilépve a galaxisunkból már fényévekben mérünk. Mekkora távolságot tesz meg a fény adott idő alatt. Van perc, de inkább a fényévekben számolunk.

Ehhez hasonlítom a beláthatatlan gazdagságot. Ami már nem dollár, vagy euro. Ott másban mérik. Az abszolút hatalomban, a társadalmi folyamatok, emberi gondolkodásmód irányításában. Ebbe belefér a háború, az elvándorlás, üldözés.

Azt mondta egy gazdag család sarja: „Add nekem egy ország pénzügyi rendszerének ellenőrzését, és nem érdekel, hogy ki hozza a törvényeit!” Valószínűleg a törvényei sem érdeklik.

Gőzerővel működik a ruhaipar, az energiaszektor, a szórakoztató ipar, minden, ami a fogyasztást turbózza fel. Ha nem lenne elég, akkor egy kicsit felpörgetik a hadiipart. Lassan teljes haditermelésre állnak át a polgári termelő egységek speciális részei is.

Mi köze van két szendvicsnek a világ alakulásához, akár háborúkhoz, környezeti katasztrófához. Tulajdonképpen konkrétan a szendvicsnek semmi. De annak igen, hogy valaki fenn akarja tartani a lehetőségét annak, hogy bármikor megtehesse, ha vágyni kezd utána. Ez a cinizmus emberek halálához és életének tönkretételéhez vezet. Emberek millióiról beszélünk.

Nem fedeztem fel semmi újat és érdekeset. Régi történet ez, minden korban újracsomagolva. Ez a fajta hatalmi mámor, ördögi erő, hihetetlen mértékben pusztítja a földünk regenerálódó képességét. Ezt most úgy is kijelenhetjük, hogy Isten teremtését. Ennek részesei vagyunk mi is. Nincs rá gyógyír, megoldás. Egyedül a jézusi. Az elég. Elég neked az én kegyelmem!

A szerző

Írások

Soós Szilárd a nevem. Református lelkész vagyok. Mivel a „nincsen benne állandóság” világhoz tartozom, örök változás. „Amikor gyermek voltam, úgy szóltam, mint gyermek, úgy gondolkodtam, mint gyermek, úgy értettem, mint gyermek; amikor pedig férfivá lettem, elhagytam a gyermeki dolgokat. Mert most tükör által homályosan látunk, akkor pedig színről színre; most töredékes az ismeretem, akkor pedig úgy fogok ismerni, ahogyan engem is megismert Isten.” 1 Korinthus 13, 11-12